رئیس کل دادگستری استان گلستان خبر داد؛کشف زمین خواری 1500 میلیارد تومانی در گلستان!

بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۴ اسفند ۱۳۹۷
کشف زمین خواری 1500 میلیارد تومانی در گلستان!

رئیس کل دادگستری استان گلستان گفت: زمین‌خواری ۵۰ هکتاری در منطقه ناهارخوران گرگان به ارزش یک‌هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان کشف و سند به نام دولت گرفته شد.

به گزارش عصر شمال از گلستان؛ هادی هاشمیان صبح امروز در نشست خبری در جمع خبرنگاران اظهارداشت: از مدت‌ها قبل دادگستری استان با همکاری دادسرای مرکز استان اقدامات خوبی در زمینه برخورد با زمین‌خواری در مناطق مختلف استان به ویژه مناطق جنوبی گرگان آغاز کرد و تاکنون 50 هکتار از زمین‌های مرغوب ملی از دست سودجویان رفع تصرف شد.

وی افزود: با توجه به جانمایی نشدن و منطبق نبودن نقشه اراضی ملی بر روی نقشه‌های ثبت اسناد و املاک استان، برخی افراد سودجو اقدام به دست‌اندازی به اراضی منابع طبیعی به ویژه در گرگان کردند. این افراد از نبود نقشه‌های جامع UTM برای اراضی ملی و منابع طبیعی، به ویژه در مناطق جنوبی گرگان که به جنگل نزدیک است، به منابع ملی تعرض و دست‌درازی می‌کنند.

رئیس کل دادگستری استان ادامه داد: این افراد سودجو برای زمین‌های این منطقه با قیمت بالایی سند می‌گرفتند و به مردمی که اطلاع کافی از ملی بودن این اراضی نداشتند، می‌فروختند و میلیاردها تومان از این عمل مجرمانه به جیب می‌زدند.

وی خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از ادامه این دست اندازی‌ها، مسئولان منابع طبیعی و ثبت اسناد و املاک با همکاری دادسرای مرکز استان، اقدام به تهیه نقشه یو‌تی‌ام برای اراضی ملی استان کرد. در گام بعدی منابع طبیعی و اداره ثبت اسناد و املاک نقشه‌های مذکور را پیاده کردند که تاکنون فقط در قسمتی از ناهارخوران 50 هکتار زمین‌خواری به ارزش یک‌هزار و 500 میلیارد تومان کشف شده که برای این اراضی از ابتدای فرهنگ‌شهر تا سروش سند به نام دولت گرفته شده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد تاکنون در این محدوده 20 فقره سندسازی از سوی عده‌ای سودجو انجام شده است.

هاشمیان با بیان اینکه تهیه نقشه‌های UTM از تعرض به منابع طبیعی و اراضی ملی جلوگیری می‌کند، خاطرنشان کرد: با اجرای این طرح و تهیه نقشه‌های UTM یکبار برای همیشه پرونده زمین‌خواری در منطقه ناهارخوران گرگان بسته می‌شود.

وی گفت: از این پس هیچ دستگاه اجرایی که دارای مالکیت اراضی ملی هستند، هیچ بهانه‌ای برای توجیه و سهل‌انگاری ندارند.‌ دیگر هیچ دستگاهی نمی‌تواند سهل‌انگاری خود را توجیه کند. دستگاه قضایی در برخورد با زمین‌خواری و دست‌اندازی به منابع طبیعی چه با افراد حقیقی و چه حقوقی، برخورد قاطع خواهد کرد.

رئیس کل دادگستری استان ادامه داد: یکی از انتقادات ما این است که چرا نقشه‌های این اراضی به ویژه اراضی ملی به صورت شفاف وجود ندارد، تا مردم هم گرفتار نشوند. برخی از این اراضی چند دست بین مردم خرید و فروش شده است و الان این اسناد ابطال خواهد شد.

وی افزود: در گذشته هم بارها به رسانه‌ها و خطاب به دستگاه‌های اجرایی گفتیم، دستگاه قضایی منتظر نمی‌ماند تا دستگاه‌ها به ما گزارش دهند و یک ساختمان چند طبقه ساخته شود و بعد حکم تخریب آن را صادر کنیم. باید از همان ابتدا از تعرض به اراضی ملی و منابع طبیعی جلوگیری کرد. دستگاه قضایی ابتدا با افرادی که برای اراضی ملی به نام غیر سند دادند و بعد با افراد سودجود برخورد خواهد کرد.

هاشمیان ادامه داد: با اطلاع‌رسانی این اقدام ممکن است که برخی افراد سودجو بخواهند اراضی ملی که به آنها دست‌اندازی کرده‌اند را به مردم بفروشند؛ شهروندان برای خرید هر زمینی در حاشیه ناهرخوران، شهرک فرهنگیان و هر منطقه‌ای که احتمال ملی بودن اراضی آن وجود دارد، حتما از منابع طبیعی استعلام کنند. خریداری زمین‌های بدون استعلام سبب هدر رفتن پول مردم خواهد شد و دستگاه قضایی هم با این افراد برخورد خواهد کرد.

انتهای پیام/


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: