دادستان کل کشور در گرگان :دولت به مردم دروغ نگوید و شعار ندهد که دادستان ها مخالف فضای مجازی هستند/ دست تعامل را به سوی دولت دوازدهم دراز خواهیم کرد

دسته: آخرین خبر , اجتماعی , اجتماعی , اخبار ایران و جهان , انتخاب سر دبیر , خبر ویژه , گلستان
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۱۸ مرداد ۱۳۹۶
دولت به مردم دروغ نگوید و شعار ندهد که دادستان ها مخالف فضای مجازی هستند/ دست تعامل را به سوی دولت دوازدهم دراز خواهیم کرد

دادستان کل کشور گفت: دولت و دستگاه های دیگر بیخود شعار ندهند که دادستان ها مخالف فضای مجازی هستند. به مردم دروغ نگویند ما دنبال ممنوعیت آن نیستیم. جو سازی و القای شبهه بی مورد به جامعه نکرده و خلاف گویی به مردم نکنند.

به گزارش عصر شمال از گرگان؛ حجت الاسلام محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور امروز ( 18 مرداد) در چهاردهمین همایش دادستان های عمومی و انقلاب مراکز استان ها که در حال برگزاری است، خطاب به دادستان های سراسر کشور گفت: زمانی که مردم بویژه به دادسراها برای مسائل قضایی خود مراجعه می کنند طبق فرمایشات حضرت علی ( علیه السلام) نباید احساس خستگی، درماندگی و ناراحتی کنید. به ویژه در دادسراها و مسائل قضایی، مردمی که حق آنها ضایع شده مورد تجاوز و ظلم قرار گرفتند و درد و رنج دارند ممکن است در مواجهه با شما برخورد تندی داشته باشند، بنابراین دادستان ها باید برخورد شایسته ای با مردم داشته باشند.

وی خطاب به دادستان های سراسر کشور بیان کرد: همه شما نسبت به این مسئولیت خطیر و این نعمت الهی که خداوند به ما داده مسئول هستید و باید از آن استفاده کنید. به ویژه همه شما می دانید که دادستان ها در ایجاد امنیت، احقاق حقوق، ایجاد فضای آرام نقش مهمی دارند.

وی با تأکید براینکه نقش محوری در ایجاد امنیت برعهده دادستان است، اظهار کرد: نقش دادستان در ایجاد فضای امن با وظایف قانونی که برعهده دارد، بسیار مهم بوده با این عنوان آنان که مدعی العموم هستند. علاوه بر مواردی که اشخاص به عنوان، افراد حقوقی مورد ظلم قرار گرفتند و شاکی هستند در همه آنچه که جنبه عمومی دارد، دادستان است که باید در عرصه دفاع از حقوق عمومی کاملا در جامعه بدرخشد. و همه بدانند دادستان به عنوان مدعی حق جامعه در آنجا باید حضور دارد و آنجا که باید بایستد، می ایستد.

وی با اشاره به اهداف برگزاری این همایش گفت: هماهنگی بین دادستان ها به ویژه در موضوعاتی که جنبه همگانی دارد و همه استان ها درگیر آن هستند و تبادل اطلاعاتی که بین دادستان های مراکز استان ها هستند از اهداف اولیه برگزاری این همایش است.

حجت الاسلام منتظری اظهار کرد: هنوز تحرک لازمی که در عرصه نظارت که باید در سایر بخش ها داشته باشیم، نداریم و باید برنامه ریزی کنیم.

وی هدف دوم از برگزاری این همایش را کاربردی کردن مسائل برشمرد و خاطرنشان کرد: تلاش ما این است که این همایش صرفا از سخنرانی فراتر برود، هرچند سخنرانی ها هم دارای پیام است. این همایش ها نباید صرف سخنرانی و بیان مطالب باشد، بلکه موضوعات باید کاربردی تر شود و برنامه های راهبردی ما را در دادستانی کل و سراسر کشور عملیاتی کند. به همین منظور دو کارگروه پیش بینی کردیم باتوجه به امکاناتی که داریم. در هر کارگروهی دو موضوع قرار داده شد که باید بر روی آن بحث و تبادل نظر و جمع بندی نظرات انجام شود.

دادستان کل کشور یکی از مسائل و موضوعات مهم را مباحث امنیتی برشمرد و گفت: یکی از موضوعات ضروری که باید مورد توجه قرار بگیرد و مورد توجه دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی باشد، مسائل امنیتی است که مورد هدف دشمن نیز قرار دارد و با اطلاعات خوبی که داریم و مجموعه سربازان گمنام امام زمان (عج الله و تعالی فرجه الشریف) در ادارات اطلاعات و سپاه پاسداران و نیروی انتظامی ، اطلاعات لازم را جمع آوری و برای مقابله با اقدامات ضد امنیتی برنامه ریزی می کنند. ما نیز باید در دادستانی کل باید نسبت به شناخت مسائل امنیتی هم افزایی داشته باشیم. باید بدانیم که دشمن از چه راه هایی وارد می شود. یکسری علایم و آثار را می بینیم که گاهی این مسائل تبلور پیدا می کنند مانند حادثه تهران و حوادثی که در مراکز نظامی و انتظامی ما اتفاق می افتد.

وی تأکید کرد: دشمن با دقت برنامه ریزی می کند تا امنیت کشور ما را مخدوش کند. اهمیت این مسئله برای دشمن خیلی زیاد است اما شاید خودمان چندان در محاسبات خود این موضوع را لحاظ نمی کنیم، در منطقه ای که اطراف ما انواع و اقسام ترورها و آتش افروزی ها و جنگ ها و اقدامات تروریستی و تجاوز به نوامیس و اموال مردم وجود دارد، در چنین شرایطی ایران اسلامی، در امنیت مثال زدنی به سر می برد و این مسئله برای دشمن نگران کننده است. برای همین تمام توان خود را به کار بسته تا این امنیت را از جامعه و کشور ما بگیرد.

دادستان کل کشور تصریح کرد: با هدایت الهی از این ترفندهای دشمن بی اطلاع نیستیم چشم مسئولان اطلاعاتی و امنیتی ما هشیار و بیدار است و دشمن هم می بیند که چگونه این عناصر تأثیرگذار در ایجاد امنیت چگونه تلاش می کنند برای همین متوسل به کارهای دیگری می شوند مثلا تحریم ها را افزایش می دهند چون توان موشکی و ضریب امنیتی کشور به گونه ایست که توطئه های آنان را در نطفه خنثی می کند.

وی ادامه داد: در همین استان گلستان که سررشته های باریکی از مسائل ضد امنیتی ممکن است وجود باشد، طبق اطلاعاتی که گرفتیم برادران ما در حوزه های اطلاعاتی و امنیتی کارهای خوبی انجام داده اند. مردم باید بدانند از یکطرف دشمن به شدت در این مسئله تلاش و برنامه ریزی می کند و از طرفی نیروهای بیدار ما در حوزه های امنیتی، اطلاعاتی و قضایی دست به دست هم داده اند تا با هم افزایی و همکاری این فضای امن را برای مردم حفظ کنند. حالا شاید کسی هم دزدکی بیاید و ترقه ای در جایی درکند، اما بدانند هر اقدامی در کشور انجام شود که ضد امنیت باشد موجب هماهنگی و همکاری و وحدت بیشتر همه نیروها خواهد شد و مردم ما را بیش از پیش در صحته نگه خواهد داشت.

حجت الاسلام منتظری با بیان اینکه اقدام تروریستی ماه های قبل در تهران، حرکت بچه گانه ای بود، گفت: این اتفاق در وحدت بیشتر و حضور مردم در صحنه اثرگذار بود. در مراسم تنفیذ و تحلیف ریاست جمهوری با وجود حضور مهمانان زیاد از کشورهای مختلف همگان دیدند که کوچکترین حادثه ای در تهران اتفاق نیفتاد. در حالیکه قطعا دشمن تلاش می کند از این فرصت استفاده کند.

وی با بیان اینکه قوه قضاییه و دادستان ها در تحقق اقتصاد مقاومتی هم نقش آفرین هستند، اظهار کرد: امروز یکی از مسائل مهم کشور ما موضوعات اقتصادی است. سال گذشته را مقام معظم رهبری سال اقتصاد مقاومتی و امسال را هم به عنوان تولید و اشتغال نامگذاری کردند که به مسائل اقتصادی بر می گردد. در این بین دو موضوع باید موردتوجه قرار بگیرد نخست اینکه ما در حوزه قضایی چگونه کمک هایی می توانیم به دولت داشته باشیم. چون عمده موضوعات اقتصادی در اختیار قوه مجریه است. دستگاه قضایی در این مسائل نقش مستقیم ندارد اما نقش آفرینی که قوه قضاییه می تواند در تحقق اقتصاد مقاومتی و تولید و اشتغال داشته باشد از مسائل بی تردید است.

دادستان کل کشور خاطرنشان کرد: دولت برای تحقق اقتصاد مقاومتی، افزایش تولید و ایجاد اشتغال حتما نیازمند همکاری و تعامل با قوه قضائیه است. بدون این همکاری دولت موفق نمیشود. ما وظیفه داریم در این سیاست که موردتأکید قرار گرفته و خواسته مردم است و همه ما باید در آن تأثیرگذار باشیم، نقش آفرینی کنیم.

وی افزود: اقتصاد از دو جهت مهم است، نخست اینکه به معیشت مستقیم مردم بر می گردد. در روز تنفیذ ریاست جمهوری سه سیاست راهبردی مهم که مقام معظم رهبری برشمردند مربوط به معیشت مردم بود.

وی تأکید کرد: یکی از عوامل ضربه زننده به اقتصاد مسئله قاچاق است. وقتی بنده در جایی حرف می زنم به عنوان دادستان کل کشور است که وظیفه دارم اگر آسیب و مشکلی در جایی ببینم باید داد بزنم و دنبال کنم. این بدان معنا نیست که در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز یا مواد مخدر کاری نمی شود. دادستانی کل، اطلاعات بیشتری از سایر دستگاه ها دارد. از دستگاه های مختلف اطلاعاتی، امنیتی، نظامی و امنیتی این اطلاعات به دست ما می رسد و زمانی که جمع بندی می کنیم می بینیم انتظارات برآورده نمی شود.

حجت الاسلام منتظری اظهار کرد: از نزدیک بخش هایی از مراکزی که مبدا و مدخل کالای قاچاق هستند را دیده ام و نواقص را می دانم و این اشکالات قابل رفع است. وقتی می بینیم درد کجاست و درمان آن چیست چرا نباید دنبال درمان آن باشیم. مقدمات آن را فراهم کردیم.

وی با اشاره به موضوعات مورد بحث در کارگروه دوم بیان کرد: دفاع از حقوق عامه یکی از موضوعات مهم است که به عنوان دادستان کل و مراکز استان ها و شهرستان ها، طبق قانون مسئول پیگیری این امر هستیم.

دادستان کل کشور گفت: مسئله دفاع از حقوق عمومی در قانون اساسی به طور کل برعهده دولت به صورت اعم است لیکن در قوانین خاصی که داریم قوه قضاییه، دادستان کل و دادستان ها را موظف به پیگیری کرده است. حتی مسئله حقوق عمومی که به مسئله سیاست خارجی برمی گردد. یکسری حقوق عمومی در کشورهای خارجی داریم که مورد هجمه قرار گرفته و از بین می رود.

وی افزود: دولت آمریکا بدون دلایل موجه و به رغم مدارکی که جمهوری اسلامی ارائه داد سرمایه مردم را در بنیاد علوی مصادره کرده است. خودشان بهانه پیدا می کنند، مقدمه چینی می کنند، قاضی می شوند، حکم صادر می کنند و اجرا هم می کنند و اموال مردم ما را مصادره می نمایند.

حجت الاسلام منتظری بیان کرد: ما در قانون اساسی یک حقوق عمومی داریم که مربوط به مردم و شهروندان سراسر کشور در داخل و خارج کشور است. آنقدر این مسئله مهم است که مقام معظم رهبری به عنوان تبیین سیاست کلی دامنه را گسترش دادند. در این گونه مسائل مانند ظلم و کشتار شیعیان نیجریه می توانیم فریاد بزنیم و بگوییم و به عنوان یک خواسته ملی این صدا از حلقوم ما برآید ولو اینکه فریاد رسی نباشد، تا بدانندکه یکسری مسلمانان فقط به جرم اینکه شیعه هستند در بخشی از عربستان بمب بر سر آنان می ریزند در حالیکه باید برای آنها امنیت ایجاد کند. دنیای مدعی حقوق بشر آنچنان خفقان گرفته و با اینکه می بیند حرفی نمی زند. اگر یک جاسوس آمریکا و انگلیس در ایران طبق قانون تحت تعقیب قرار بگیرد و محاکمه و محکوم شناخته شودفریاد مدعیان حقوق بشر در غرب بر می خیزد، در شبکه های اجتماعی و حتی رئیس جمهور وارد میدان می شود که یک جاسوس راآزاد کنید، آن وقت یک ملت را به خاک و خون می کشند کسی نیست صدایش دربیاید. به عنوان کشوری که مسلمانیم و داعیه جمهوریت اسلام را داریم وظایفی را برای دولت در قانون اساسی برای دفاع از مظلومان عالم پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: ما نمی خواهیم در کشوری دخالت کنیم اما در برابر ظلم و ستم به مظلومان نمی توانیم سکوت کنیم. رسالت ما در نظام جمهوری اسلامی این است.

دادستان کل کشور به مسئله فضای مجازی هم اشاره کرد و گفت: امروز می دانید بحث فضای مجازی یکی از مباحث بسیار مهم است. هم مورد توجه مقام معظم رهبری قرار گرفته و از مسائل روزی است که مردم شبانه روز با آن در ارتباط هستند و هم اینکه ما نمی خواهیم و نباید مردم را از فناوری جدید جدا کنیم، اما مدیریت بر آن مهم است.

وی افزود: در دستگاه قضایی باید از سه منظر به این فضا بنگریم. در شورای عالی فضای مجازی قوه قضاییه دو عضو موثر دارد، رئیس قوه و دادستان کل عضو هستند و می توانیم نقش آفرین باشیم. در کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه دادستان کل رئیس است و انتظار ما از دولت محترم و اعضا این است که با جدیت بیشتری حضور پیدا کنند و اهتمام داشته باشند.

حجت الاسلام منتظری درباره حواشی که پیرامون فضای مجازی در کشور ایجاد شده است، خاطرنشان کرد: دولت و دستگاه های دیگر بیخود شعار ندهند که دادستان ها مخالف فضای مجازی هستند. به مردم دروغ نگویند ما دنبال ممنوعیت آن نیستیم. جو سازی و القای شبهه بی مورد به جامعه نکرده و خلاف گویی به مردم نکنند.

وی تأکید کرد: حرف ما این است که می گوییم فضای مجازی باید متناسب با نظام جمهوری اسلامی مدیریت شود. در اصل سوم قانون اساسی که 17 بند دارد یکی از بندهای آن که وظیفه دولت را تعریف کرده و دولت در اصل سوم قانون اساسی به عنوان حاکمیت است، یکی از وظایف دولت این است که فضای مناسب با نظام جمهوری اسلامی از نظر فرهنگی در جامعه ایجاد کند.

حجت الاسلام منتظری گفت: از وزیر ارتباطات و کسانی که در فضای مجازی صاحب صحن هستند و رئیس جمهور سوال می کنیم آیا این فضای مجازی که امروز در دنیا شاهد آن هستیم و این اتوبان را که برای آنان باز گذاشتیم و همه وارد آن می شوند، با این کیفیت و وصف متناسب با این ملت بزرگوار و شهید داده و نظام جمهوری اسلامی ایران هست؟ قطعا نیست و باید هرچه سریعتر ساماندهی کنیم.

وی افزود: تا جایی قرار است حرف بزنیم آقایان مسئول حرف می زنند که قوه قضاییه دنبال بستن هستند. ما هرگز به دنبال بستن اینترنت و کانال های خبری و غیرخبری و شبکه های اجتماعی نیستیم. کشورهای دیگر مانند چین فضای مجازی را مدیریت می کند. این مسئله ایست که قانون گذاشته، مقام معظم رهبری خواسته و وظیفه شرعی ما نیز ایجاب می کند که به این مسئله ورود کنیم اما نمی خواهیم ایجاد التهاب و درگیری کنیم.

دادستان کل کشور اظهار کرد: در دولت جدید که این روزها مستقر می شود، دست تعامل را به سوی آنان دراز خواهیم کرد و برادرانه کار می کنیم تا فضا را از این وضعیت خارج کنیم. اگر پاسخ مثبت دهند که قطعا خواهند داد تعامل می کنیم اگر اهمال کاری شود باید کاری کنیم و تصمیمی متناسب با شرایط بگیریم . این تهدید نیست بلکه ایفای وظیفه است. اگر بتوانیم این چهار موضوع را ساماندهی کنیم در ایفای وظیفه ای که قانون اساسی بر عهده ما گذاشته است، اقدام می کنیم.

وی مسئله مهم دیگر که باید در کارگروه های تخصصی این همایش مورد بحث قر ار بگیرد را تأمین امنیت قضایی برشمرد و گفت: امنیت قضایی مقوله ای است که شامل سایر مقوله های امنیتی دیگر از جمله اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، جانی، ناموسی و جهات دیگر خواهد شد.

انتهای پیام/


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: